Yükleniyor...

RUH SAĞLIĞI VE BESLENME

11-08-2016

        RUH SAĞLIĞI VE BESLENME

    Otizm, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, dispraksi, disleksi, astım, egzama gibi hastalıklar nadir görülen hastalıklardan çıkmış, salgın denebilecek düzeyde yaygınlaşan bir hale gelmiştir. Dahası birbiriyle ilgisi yokmuş gibi görünen bu hastalıklar aslında genellikle birlikte yaşanmaktadır. Bütün bu hastalıklar neden birbiriyle bağlantılı? Çocuklarımızın farklı kombinasyonlarla astıma, egzemaya, alerjiye, dispraksiye, disleksiye, davranış bozukluklarına, DEHB ve otizme yakalanmasının altında hangi sebepler yatmaktadır?

            Bütün bu sorulara cevap vermek için bütün bu hastalıkları klinik olarak birleştiren tek faktöre bakılmalıdır. Bu faktör sindirim sistemlerinin durumudur. Henüz sindirim sisteminde bozukluk olmayan psikolojik sendrom hastası görülmemiştir. Bu durum çocukların sindirim sistemlerinin, zihinsel gelişimlerinin anahtarı olduğunu göstermektedir.

            Psikolojik sendrom hastalarından sorunun başlıca kaynağının sindirim sistemi olduğunu düşünecek olursak, bu hastalarda beslenme oldukça önem kazanmaktadır. Hasta grubu genellikle çocuklar olduklarından beslenme konusunda en önemli görev ebeveynlere düşmektedir.

            Sağlıklı olarak bildiğiniz birçok besinin çocuğunuza zarar verebileceğini, hastalığını tetikleyeceğini unutmayınız!

Beslenme Konusunda Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

  • Çocuğunuzun özel boy, yaş, kilo gibi fiziksel özelliklerine uygun bir beslenme programı hazırlanmalı
  • Çocuğunuzun büyüme ve gelişme çağında olduğu göz önünde bulundurulmalı
  • Vitamin ve mineral desteğiyle birlikte sindirim sistemi probiyotiklerle desteklenmeli
  • Vücuttan ağır metal ve toksik maddelerin temizlenmesi sağlanmalı
  • Psikolojik sendrom hastalılarını tetikleyen önemli besin grupları olduğundan bu besinler diyetten çıkarılmalı
  • Aile bireylerine doğru beslenme eğitimi verilmeli
  • Hasta grubu genel olarak çocuklar olduğundan ilgi çekici tarifler ile diyette devamlılık sağlanmalı

Psikolojik sendrom hastalarında beslenme ile oldukça önemli gelişmeler sağlanmış, birçok hastalık tamamen iyileşme sürecine gelmiştir. Sağlıklı beslenmek ve sağlıklı yaşamak çocuğunuzun en doğal hakkıdır. Çocuğunuza özel hazırlanmış beslenme programı, ilgi çekici, farklı yemek/sos/tatlı tarifleri ve beslenme eğitimleri için uzman diyetisyenimizle görüşmelisiniz.

 

 

Doğan Can GÜNER

Diyetisyen 


Sosyal Medya da Paylaş :