Yükleniyor...

Kupa ve Hacamat Tedavisi

—Kan dolaşımını arttırmak ve iyileşme sağlamak için bölgesel vakum oluşturmaya dayanan köklü tedavi  yöntemine  kupa terapisi  denir. Hastalıktan kurtulmak veya sağlığı koruma amacıyla atık maddelerin yoğun olarak toplandığı belli noktalardaki tıkanıklık, kılcal damar ve ince damarlardan kirli kanın alındığı yaş kupa tedavisi ise hacamat olarak da bilinir. Ana mekanizması kan akımının arttırılmasına dayanır. Elle yapılan masaja nazaran daha fazla kan akımı sağlanarak, hücrelerin beslenmesi artar ve karbondioksit atılması sağlanır.
 
—Vücudun dış yüzeyinden uygulanan basınç, deri altındaki dokulara ve kaslara kanın çekilmesini sağlayarak içerdiği besin ve oksijenin dokudaki hücrelere bırakılmasına ortam hazırlamaktadır. Bu yolla toksinlerin ve atık maddelerin de lenf sistemiyle drenajı sağlanmaktadır. Dolayısıyla bölgedeki metabolizma hızı, enzim ve hormonların artışı hızlanmaktadır.
 
—Kupa tedavisini ilk defa antik Mısırlılar kullanmıştır. Ebers papirusları (M.Ö. 1550) en eski tıbbi kitap olup,vücuttan yabancı maddelerin atılması için kupa uygulanarak kanamayı tarif eder. —Hipokrat ve Galen de kupa tedavisinin büyük destekçilerindendi. —İbni Sina ve Zehravi birçok hastalığın tedavisinde kupa yöntemini uyguladılar. —Amerka’da 20. yüzyılda kullanılmaya başlandı. Kupa tedavisi günümüzde Asya, Ortadoğu, Avrupa, İngiltere gibi birçok ülkede uygulanmaktadır.
 
—Sırt ağrısı, miyozit
—Tendinopati , spor yaralanmaları
—İskiyalji,lumbalji, brakiyalji
—Disk patolojileri
—Fibromiyalji
—Stres başağrısı,migren
—Çene artropatisi, bruksizm
—Sudeck atrofisi
—Post-Zoster nevralji
—Trigeminal nevralji
—Astım,bronşit
—Sinüzit,larenjit, otit
—Hiperkinetik kalp hastalığı
—GİS problemleri; bulantı,kusma, kabızlık
—Dolaşım sistemi bozukluklarında kullanılmaktadır.
 
—İki tip kupa uygulaması mevcut. Kuru kupa tedavisi ve yaş kupa tedavisi (kontrollü kanama). Yaş kupa tedavisi daha yaygın kullanılıyor. —Kuru kupa tedavisi daha çok terapatik ve relaksasyon amaçlı uygulanırken,yaş kupa tedavisi daha küratif tedavi yaklaşımı sağlamaktadır.
 
—Kan almanın alternatif bir şekli olan hacamat, lanset yardımıyla kupa öncesi küçük çizik veya insizyon yapılarak, basınç etkisiyle ciltten kanın dışarı akmasını sağlar. Bugün İslam dünyasında pek çok ülkede yaş kupa tedavisi populer bir yöntem olarak uygulanmaktadır.Finlandiya’da yaş kupa tedavisi 15. yüzyıldan beri geleneksel olarak saunalarda uygulanmaktadır.
 
Hacamat uygulama zamanının önemli olduğu, belirli zamanlarda yapılmaması ve işlemlerin doktor kontrolünde yapılması gerekliliği unutulmamalıdır.


Sosyal Medya da Paylaş :